Dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego - w urzędzie

Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.
A może chcesz, by twoje dziecko lub podopieczny mieli e-dowód, choć ich zwykły dowód jest jeszcze ważny? Sprawdź, jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka lub podopiecznego.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Informacje o nim możesz znaleźć na Dowód osobisty — informacja o dokumencie.

Jeśli dziecko nie ma polskiego aktu urodzenia, musisz go wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego u kierownika urzędu stanu cywilnego.

Kto może uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

  • jeden z rodziców,
  • opiekun prawny,
  • kurator.

Dzieci lub podopieczni powyżej 5. roku życia muszą być obecni w urzędzie podczas składania wniosku.

Kiedy wyrobić dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

Dzieci do 18. roku życia NIE muszą mieć dowodu.
Osoby, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub nie mają zdolności do czynności prawnych, a mają 18 lat i mieszkają w Polsce, MUSZĄ mieć dowód.

Dowód albo paszport dla dziecka lub podopiecznego jest potrzebny, jeśli chcesz z nim wyjechać za granicę do jednego z krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen lub innych krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu.

Co zrobić

  1. Przygotuj potrzebne dokumenty i zdjęcie dziecka lub podopiecznego. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.
  2. Złóż dokumenty w urzędzie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie złożyć wniosek.
  3. Odbierz gotowy dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego. Szczegóły znajdziesz w sekcji Jak odebrać gotowy dowód osobisty.

Gdzie złożyć wniosek

W dowolnym urzędzie gminy. Po złożeniu wniosku dostaniesz potwierdzenie jego złożenia.

Może się zdarzyć, że na przykład ze względu na chorobę lub niepełnosprawność nie możesz osobiście iść do urzędu, żeby złożyć wniosek o dowód dla swojego dziecka lub podopiecznego. Wtedy możesz go złożyć w miejscu, w którym przebywasz. Aby to zrobić, skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik pomoże ci.

Sprawdź, jak złożyć wniosek w miejscu, w którym przebywasz.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Co przygotować

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego — pobierz, wydrukuj i wypełnij. Wniosek dostaniesz też w urzędzie gminy. Pamiętaj, że w urzędzie możesz poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony formularz z systemu,
  • jeśli chcesz, żeby w e-dowodzie dziecka był podpis osobisty, zaznacz to we wniosku. Możesz to zrobić, jeśli twoje dziecko ma 13 lat. Z podpisu może jednak korzystać wyłącznie osoba dorosła — podpis będzie ważny dopiero, gdy dziecko ukończy 18 lat, Informacje o podpisie osobistym znajdziesz w sekcji Co to jest podpis osobisty.
  • zdjęcie dziecka lub podopiecznego do dowodu,

Przeczytaj, jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu,

  • swój dowód osobisty lub paszport,
  • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport dziecka lub podopiecznego — jeśli je mają.

Co to jest podpis osobisty

Podpis osobisty — zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona.

Zdecyduj, czy dziecko ma go mieć, kiedy składasz wniosek o dowód osobisty.

Ile będziesz czekać

Do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik powie ci o tym.

Jak odebrać gotowy dowód osobisty

Dowód musisz odebrać w urzędzie, w którym złożono wniosek. Przy odbiorze pokaż swój dowód osobisty lub paszport. Zabierz też dotychczasowy dowód osobisty dziecka lub podopiecznego, jeśli takie mają.
Jeśli nie możesz osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub z innego ważnego powodu, który wystąpił po złożeniu wniosku, upoważnij inną osobę, by odebrała w twoim imieniu dowód. Pamiętaj, żeby powiadomić o tym urząd, który przyjął wniosek dla dziecka lub podopiecznego.

Jeśli wniosek był składany dla dziecka do 5. roku życia, możesz odebrać dowód samodzielnie (nie musisz przychodzić z dzieckiem).
Dowód możesz odebrać samodzielnie też wtedy, jeśli wniosek był składany dla dziecka powyżej 5. roku życia w jego obecności.
Dowód może także odebrać samodzielnie osoba, dla której go wydano, jeśli ma ona ograniczoną zdolność do czynności prawnych, na przykład dziecko, które ukończyło 13 lat.

Dowód osobisty dziecka może odebrać dowolny rodzic. Nawet ten, który nie składał wniosku.

Podczas odbioru dowodu:

  • dziecko, które miało skończone 13 lat w chwili składania wniosku,
  • podopieczny (osoba, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych)

mogą ustalić kod PIN do logowania —  4-cyfrowy kod PIN 1.

Dziecko może ustalić też kod PIN do podpisu osobistego — 6-cyfrowy kod PIN 2 (jeśli we wniosku zaznaczono odpowiednie pole). Podpis ten będzie ważny dopiero, gdy dziecko skończy 18 lat.

Mogą też to zrobić później, w dowolnym urzędzie gminy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o kodach PIN, na przykład jak je później zmienić, albo o kodzie PUK, przeczytaj informacje na stronie edowod.gov.pl.

Razem z dowodem dziecko, które miało 13 lat w chwili składania wniosku, lub podopieczny (osoba, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych) dostaną kod PUK do niego. Mogą też nie odebrać kodu. Kod będzie czekał na nich w urzędzie, który wydał ich dowód osobisty.

Nie możesz samodzielnie jako rodzic, kurator czy opiekun prawny ustalić kodów PIN i odebrać kodu PUK. Może to zrobić tylko osoba, dla której wydano dowód.

Jak sprawdzić, czy dowód jest gotowy

Możesz to zrobić wygodnie przez internet — wystarczy, że podasz numer wniosku.

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy.

Informacje dodatkowe

Dowód dla dziecka jest ważny:

  • 5 lat — jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat,
  • 10 lat — jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.

Źródło: https://obywatel.gov.pl
 

Wytworzył:
Informacja ze strony Ministerstwa Cyfryzacji
Udostępnił:
Sztukert Sylweriusz
(2019-01-25 11:31:06)
Ostatnio zmodyfikował:
Sztukert Sylweriusz
(2019-03-05 10:40:41)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki